czwartek

ZDOLNOŚĆ SĄDOWA I PROCESOWA

Zakładanie i rejestracja spółek + Obsługa księgowa + Obsługa prawna

www.matysiak-kancelaria.pl


 

Zob. Kodeks Postępowania Cywilnego

(art.64-71 KPC).

Zdolność sądowa = przymiot danego podmiotu pozwalający na przeprowadzenie z jego udziałem ważnego postępowania sądowego.

Zdolność sądowa jest atrybutem zdolności prawnej i (wg SN) można przyjąć, że każdy podmiot mający zdolność prawną ma zdolność sądową (ale nie zawsze odwrotnie).

4 grupy podmiotów, którym przysługuje zd. sądowa:

  1. podmioty objęte definicją z art. 64 § 1 i 2 KPC – tj. osoby fizyczne (art. 8 i 927 § 2 KC, art. 599 KPC oraz art. 182 KRO – ad nasciturus), osoby prawne (art. 33 KC), jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną oraz organizacje społeczne dopuszczone do działania na podstawie obowiązujących przepisów, choćby nie miały osobowości prawnej (np. stowarzyszenia zwykłe);
  2. podmioty samodzielne niebędące osobami prawnymi, a mające zdolność prawną – np. handlowe spółki osobowe, wspólnota mieszkaniowa (art. 6 ust. o własności lokali), spółki kapitałowe w organizacji;
  3. podmioty niesamodzielne, którym przepisy szczególne przyznają samodzielną pozycję w postępowaniu sądowym – np. prokurator (art. 7 KPC), pracodawca w sprawach z zakresu prawa pracy (art. 460 § 1 KPC), organy rentowe w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych (art. 460 § 1 KPC i art. 3 KP); przedsiębiorcy w postępowaniach gospodarczych (art. art. 4797 KPC), Prezes UOKiK i inne podmioty wskazane w art. 47929 § 1 i 2 KPC – w sprawach z zakresy ochrony konkurencji;
  4. podmioty działające w sprawach dotyczących praw i obowiązków związanych z wydzieloną masą majątkową, tj. wykonawca testamentu (art. 988 § 2 KC), kurator spadku (art. 667 § 2 w zw. z art. 935 § 1 KPC), zarządca egzekucyjny nieruchomości (art. 935 § 2 KPC), syndyk masy upadłościowej (art. 173 i nast. Prawa upadłościowego i naprawczego).

Zgodnie z orzecznictwem SN, nie posiadają zdolności sądowej np. komitety rodzicielskie, komitety budowy świetlic osiedlowych, domów kultury.

Brak zdolności sądowej stanowi przeszkodę procesową, którą sąd ma obowiązek wziąć pod rozwagę z urzędu, w każdym stanie sprawy (art. 202 KPC). Brak zdolności sądowej może mieć charakter pierwotny lub następczy, w oby przypadkach może być on usuwalny albo nieusuwalny. Jeżeli postępowanie toczyło się z udziałem podmiotu dotkniętego pierwotnym nieusuwalnym brakiem zdolności sądowej, sąd powinien wydać postanowienie o zniesieniu postępowania i odrzuceniu pozwu (art. 71 i 199 § 1 pkt 3 KPC).

W przypadku następczego braku zdolności sądowej, sąd powinien wydać postanowienie o zawieszeniu postępowania (art. 174 § 1 pkt 1 KPC), a następnie – w terminie 3 lat od daty postanowienia o zawieszeniu – postanowienie o umorzeniu postępowania (art. 182 § 1 KPC).

Zdolność procesowa = zdolność do samodzielnego podejmowania wszystkich czynności procesowych, jak i bycia podmiotem, wobec którego inne osoby mogą dokonywać czynności procesowych ze skutkiem prawnym w procesie cywilnym.

Konieczną jej przesłanką jest zdolność sądowa (ale nie odwrotnie), a zakres zdolności sądowej determinuje zakres zdolności procesowej.

Zdolność procesową mają os. fiz. mające pełną zdolność do czynności prawnych, osoby prawne, inne jednostki organizacyjne i org. społ. dopuszczone do działania na podstawie obowiązujących przepisów (przy czym – zdaniem H. Pietrzykowskiego – definicję tę należy rozumieć w ten sposób, że zdolność procesową ma każdy podmiot niebędący os. fiz., a mający zdolność sądową).

Zdolność procesowa podmiotów niebędących os. fiz. jest zawsze pełna. W przypadku osób fiz. zdolność procesowa może być pełna, ograniczona, albo może występować brak tej zdolności. Os. fiz. jest wyposażona w zdolność procesową w takim zakresie, w jakim jest wyposażona w zdolność do czynności prawnych, a więc:

  • osoby mające pełną zdolność do czynności prawnych: pełnoletnie i nie- ubezwłasnowolnione (art. 10 i 11 KC oraz art. 12 i 15 KC) mają pełną zdolność procesową;
  • osoby mające ogr. zdolność do czynności prawnych: małoletni, którzy ukończyli 13 lat oraz os. ubezwłasnowolnione częściowo (art. 15 KC), a także osoby, dla których ustanowiono doradcę tymczasowego (art. 549 § 1 KPC) mają ograniczoną zdolność procesową = zdolność procesowa w pełnym zakresie ale tylko w sprawach wynikających z czynności, których mogą dokonywać samodzielnie – np. art. 20-22 KC, art. 190 KP.
  • osoby, które nie ukończyły 13 lat oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie nie mają zdolności procesowej (osoby te mogą działać przed sądem jedynie poprzez przedstawiciela ustawowego, ustanowionego w oparciu o ustawę bądź orzeczenie sądu lub pełnomocnika ustanowionego przez przedstawiciela ustawowego).

Skarb Państwa: do podejmowania czynności procesowych w imieniu SP uprawniony jest odpowiedni organ tej państwowej jednostki organizacyjnej, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie (tzw. statio fisci) lub odpowiedni organ jednostki nadrzędnej ale w zakresie określonym ustawą z 8 lipca 2005 r. o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa za SP czynności procesowe podejmuje Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa, która jest instytucjonalnym pełnomocnikiem SP.

Brak zdolności procesowej stanowi przeszkodę procesową, którą sąd zobowiązany jest wziąć z urzędu pod rozwagę w każdym stanie sprawy (art. 202 KPC).

W przypadku pierwotnego braku zdolności procesowej powoda, sąd powinien wydać postanowienie o tymczasowym dopuszczeniu powoda do czynności procesowych i wyznaczyć przedstawicielowi ustawowemu termin do działania za powoda przez wstąpienie do procesu i ew. zatwierdzenie czynności powoda – pod rygorem zniesienia postępowania i odrzucenia pozwu (art. 199 § 1 pkt 3 w zw. z art. 70 § 1 KPC). Jeżeli powód nie ma przedstawiciela ustawowego sąd powinien zwrócić się o jego ustanowienie do sądu opiekuńczego (art. 70 § 1 KPC).

W przypadku pierwotnego braku zdolności procesowej pozwanego, sąd powinien zobowiązać powoda do wskazania w terminie tygodniowym osoby i adresu przedstawienie ustawowego pozwanego lub zawiadomienia o potrzebie ustanowienia takiego przedstawiciela (art. 130 KPC).

Następczy brak zdolności procesowej uzasadnia umorzenie postępowania na podstawie art. 174 § 1 KPC.

Brak zdolności procesowej może występować tylko u osób fizycznych, u podmiotów niebędących os. fiz. może wystąpić natomiast brak organu powołanego do ich reprezentowania lub brak w składzie takiego organu uniemożliwiający jego działanie. Gdy braki te dotyczą powoda, sąd powinien wyznaczyć odpowiedni termin na uzupełnienie braków, pod rygorem zniesienia postępowania i odrzucenia pozwu (art. 70, 71 i 199 § 1 pkt 3 KPC). Gdy braki dotyczą pozwanego sąd powinien zawiesić postępowanie i zwrócić się do sądu opiekuńczego o ustanowienie kuratora (art. 42 KC), a następnie podjąć postępowanie z jego udziałem (art. 182 KPC).

Postępowanie prowadzone z udziałem strony, która nie ma zdolności sądowej albo procesowej jest nieważne (art. 379 pkt 2 KPC). Nieważność jest podstawą środka zaskarżenia, którą sąd II instancji i Sąd Najwyższy biorą pod rozwagę z urzędu (art. 378 §1 i art. 39813 § 1 KPC); może być także podstawą skargi o wznowienie postępowania (art. 401 pkt 1 KPC).

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl

ZAŻALENIA NA POSTANOWIENIA

Zakładanie i rejestracja spółek + Obsługa księgowa + Obsługa prawna

www.matysiak-kancelaria.pl


 

Zob. Kodeks Postępowania Cywilnego

Zażalenie = środek odwoławczy( co do zasady od postanowień sądu I).

Przysługuje na:

  • wszystkie sądu I kończące postępowanie w sprawie,
  • sądu I niekończące postępowania w sprawie, wymienione w art. 394 § 1 k.p.c.,

Postanowienia sądu II = nie są zaskarżalne zażaleniem.

Wyjątek = zaskarżalne (do SN) postanowienia sądu II:

  • odrzucające skargę kasacyjną
  • odrzucające skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

W sprawach kasacyjnych zażalenie przysługuje także na:

  • postanowienie sądu II kończące postępowanie w sprawie, z wyjątkiem postanowień:
    • w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania, które zaskarżalne są kasacją,
    • wydanych w wyniku rozpoznania zażalenia na postanowienie sądu I, a także wydanych w wyniku rozpoznania zażalenia na postanowienie sądu I.

Innymi słowy, jeśli sąd II instancji wydał w sprawie kasacyjnej, w następstwie rozpoznania zażalenia, postanowienie kończące postępowanie w sprawie = to takie postanowienie nie jest zaskarżalne, albowiem "przebyło drogę instancyjną", natomiast jeśli sąd drugiej instancji w sprawie kasacyjnej odrzucił apelację, to postanowienie takie jest zaskarżalne zażaleniem do SN.

Wymagania formalne pisma procesowego (art. 126 KPC) + szczególne wymagania zawarte w art. 394 § 3.

Przyjmuje się, że zażalenie powinno również zawierać, mimo braku w przepisie art. 394 § 3, przytoczenie zarzutów i oznaczenie wartości przedmiotu zaskarżenia.

Braki formalne = przewodniczący wezwie skarżącego do uzupełnienia w oznaczonym terminie; w razie bezskutecznego upływu terminu zażalenie zostanie odrzucone przez sąd I.

Legitymację do wniesienia zażalenia mają: strony, uczestnicy postępowania, prokurator, organizacja społeczna, osoby, których postępowanie bezpośrednio nie dotyczy tj. biegli, świadkowie, osoby trzecie zobowiązane w postępowaniu np. do przedstawienia dokumentu.

Termin = do wniesienia zażalenia wynosi 1 tydzień od doręczenia postanowienia, a jeżeli strona nie zażądała w przepisanym terminie doręczenia postanowienia zapadłego na rozprawie – 1 tydzień od dnia ogłoszenia post.

Jeżeli stronie przysługuje zażalenie na postanowienie wydane na niejawnym = sąd doręcza postanowienie z uzasadnieniem. Natomiast postanowienia ogłoszone na rozprawie = sąd uzasadnia tylko wtedy, kiedy podlegają one zaskarżeniu i tylko na żądanie strony zgłoszone w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia postanowienia.

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl

ZAWISŁOŚĆ SPORU

Zakładanie i rejestracja spółek + Obsługa księgowa + Obsługa prawna

www.matysiak-kancelaria.pl


 

Zob. Kodeks Postępowania Cywilnego

Doręczeniu pozwu pozwanemu = zawisłość sporu, stan sprawy w toku, lis pendent.

Nie można wszcząć nowego postępowania między tymi samymi stronami o to samo roszczenie.

Przesłankami stanu sprawy w toku są:

  1. identyczność stron = w obu sprawach uczestniczą te same podmioty chociażby w odwrotnych rolach procesowych. Także między następcami prawnymi stron.
  2. identyczność roszczeń = identyczne są nie tylko przedmiot, ale i podstawa sporu. Natomiast okoliczność, że w pierwszej sprawie chodziło o zasądzenie, a w drugiej o ustalenie, nie wyłącza identyczności, bo zasądzenie mieści w sobie żądanie ustalenia.

Bezwzględna przesłanka procesowa = niedopuszczalność wszczęcia i rozpoznania sprawy. (Nie może być usunięta ani przez sąd, ani przez strony).

Zarzut stanu sprawy w toku może zostać zgłoszony w każdym stanie sprawy, aż do prawomocnego ukończenia postępowania. Również w każdym stanie sprawy sąd bierze tę okoliczność pod uwagę z urzędu.

Zawisłość sporu powoduje:

  1. odrzucenie pozwu + zażalenie albo
  2. nieważność postępowania, gdy pomimo istnienia przeszkód, postępowanie zostało wszczęte – art. 379 pkt 3.

Po uprawomocnieniu się orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie, zarzut sprawy w toku zmienia się w zarzut rzeczy osadzonej.

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl

ZAWIESZENIE POSTĘPOWANIA

ZAWIESZENIE EGZ. Z URZĘDU

1.
wierzyciel lub dłużnik nie ma zdolności procesowej ani przedstawiciela ustawowego

Na wniosek wierzyciela, a w wypadku gdy egzekucja została wszczęta z urzędu bez takiego wniosku, sąd ustanowi dla dłużnika niemającego zdolności procesowej kuratora na czas do ustanowienia przedstawiciela ustawowego.

Ustanowienie kuratora dla dłużnika może mieć miejsce jedynie, gdy utrata zdolności procesowej nastąpiła po wydaniu tytułu egz. lub klauzuli wykonalności

2.
w razie śmierci wierzyciela lub dłużnika.

Postępowanie podejmuje się z udziałem spadkobierców zmarłego. Wierzyciel może z mocy art. 1025 kc wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po dłużniku zmarłym w toku egzekucji. Spadkobiercy wstępują wówczas do postępowania egzekucyjnego w miejsce dłużnika.

Jeżeli spadkobiercy dłużnika nie objęli spadku albo nie są znani, a nie ma kuratora spadku, sąd na wniosek wierzyciela ustanowi dla nich kuratora.

Postępowania nie zawiesza się w wypadku śmierci dłużnika, którego tytuł wykonawczy obliguje do osobistego działania lub zaniechania. Postępowanie powinno być wówczas umorzone.

Organ egzekucyjny powinien wysłuchać strony przed zawieszeniem postępowania.

Podjęcie postępowania zawieszonego z urzędu

1. po wskazaniu przez wierzyciela spadkobierców dłużnika lub po zgłoszeniu się kuratora spadku albo po ustanowieniu kuratora spadku;

2. w wypadku śmierci wierzyciela postępowanie może zostać podjęte po zgłoszeniu swojego udziału do sprawy jego spadkobierców (jeżeli spadkobiercy nie zgłoszą się albo nie będą popierać egzekucji w ciągu roku, postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone z mocy samego prawa).

ZAWIESZENIE EGZ.NA WNIOSEK - OBLIGATORYJNIE

  1. wniosek wierzyciela w każdym czasie, bez uzasadnienia.

Podjęcie nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy i nie później niż przed upływem 1 roku (po roku umarza się)

  1. Na wniosek dłużnika, jeżeli:

a)
sąd uchylił natychmiastową wykonalność tytułu lub wstrzymał jego wykonanie albo dłużnik złożył zabezpieczenie konieczne według orzeczenia sądowego do zwolnienia go od egzekucji.

    b) jeżeli w toku egzekucji prowadzonej na podstawie europejskiego tytułu egzekucyjnego, dłużnik przedstawił zaświadczenie o utracie lub ograniczeniu wykonalności, z którego wynika, że wykonanie tytułu zostało tymczasowo zawieszone lub uzależnione od złożenia przez wierzyciela zabezpieczenia, które dotychczas nie zostało wpłacone.

ZAWIESZENIE EGZ. NA WNIOSEK - FAKULTATYWNE

1) jeżeli złożono skargę na czynności komornika lub zażalenie na postanowienie sądu.

Zawieszenie postępowania sąd może uzależnić od złożenia przez dłużnika zabezpieczenia.

- jeżeli dłużnik zabezpieczy spełnienie swego obowiązku, sąd może uchylić dokonane czynności egzekucyjne, z wyjątkiem zajęcia.

- sąd może odmówić zawieszenia postępowania albo już zawieszone postępowanie podjąć na nowo, jeżeli wierzyciel zabezpieczy naprawienie szkody, jaka wskutek dalszego postępowania może wyniknąć dla dłużnika.

2) jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, komornika może zawiesić egzekucję z pozostałej części na wniosek dłużnika (oczywiście jeśli podzieli jego zdanie).


 

Zawieszenie egzekucji (z urzędu lub na wniosek) w związku z ogłoszeniem upadłości

Sędzia-komisarz, na wniosek lub z urzędu, po ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu, może zawiesić postępowania zabezpieczające albo egzekucje prowadzone przeciwko upadłemu, co do należności nie objętych z mocy prawa układem. Zawieszenie to nie może trwać dłużej niż 3 miesiące (art. 141 ust. 1 pr. upadł. i napr.)

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl

ZAWEZWANIE DO PRÓBY UGODOWEJ

Zakładanie i rejestracja spółek + Obsługa księgowa + Obsługa prawna

www.matysiak-kancelaria.pl


 

Zob. Kodeks Postępowania Cywilnego

ART. 184-186 KPC

Cel = ugodowe załatwienie sporu przed sądem, bez wytaczania powództwa.

Podmioty uprawnione do złożenia wniosku

  • tylko strony danego stosunku, będącego podstawą roszczenia wskazanego jako przedmiot ugody.
  • Przy współuczestnictwie – wniosek musi pochodzić od wszystkich współuczestników, albo wezwani winni być wszyscy współuczestnicy,
  • Z wnioskiem nie może wystąpić prokurator, ani organizacja społeczna – tak w komentarzu pod red. Art. T. Erecińskiego);


 

ugoda przed sądem = tyt. egzekucyjny ( art. 777 § 1 pkt 1)

wniosek = przerywa bieg przedawnienia


 

Przedmiotem ugody mogą być = sprawy cywilne "których charakter na to zezwala", wynikające z:

  • niewykonania umów, czynów niedozwolonych, bezpodstawnego wzbogacenia
  • stosunków prawnorzeczowych
  • z prawa spodkowego
  • z prawa rzeczowego

Ugoda jest niedopuszczalna:

  • Gdy musi rozstrzygać sąd: np. rozwód, unieważnienie małżeństwa, między rodzicami a dziećmi. Sąd odrzuca wtedy wniosek.
  • w spr. z zakresu ubezp.społ.- art. 477[12] KPC;
  • dyskusyjna jest w nieprocesie ?? – część doktryny dopuszcza w postępowaniach działowych np. dział spadku;
  • w spr. prawomocnie zakończonych (res iudicata), chyba że istnieją podstawy do żądania nowego orzeczenia wskutek zmiany okoliczności.        

Termin:

  • = Przed wytoczeniem powództwa!
  • Po wytoczeniu powództwa =
    bezprzedmiotowe, bo każdym czasie można zawrzeć ugodę sądową = odrzucenie wniosku.

(sąd powinien dążyć do ugodowego załatwienia sprawy w każdym stanie postępowania)

  • Jeżeli w trakcie postęp. pojedn. wytoczono powództwo = umorzenie postępowania z uwagi na zawisłość sporu (lis pendens)

Warunki formalne wniosku:

  • wniosek składa się – bez względu na właściwość rzeczową – do SR ogólnie właściwego dla przeciwnika - art. 185 KPC, choć niektóre sądy dopuszczają w praktyce właściwość przemienną;
  • na piśmie/ustnie do protokołu dot. nie reprezentowanego pracownika,
  • ogólne warunki dla pism procesowych + zwięzłe oznaczenie sprawy, (uzasadniającą, że jest to sprawa cywilna której charakter umożliwia zawarcie ugody)
  • braki formalne = wezwanie do uzupełnienia w trybie art. 130,

nie uzupełnienie w terminie = zwrot (nie ma zażalenia)

Przebieg postępowania pojednawczego:

  • Przewodniczący zarządza doręczeniu wniosku przeciwnikowi + wezwaniem na posiedzenie;
  • posiedzenie pojednawcze przeprowadza sąd w składzie jednoosobowym
  • na posiedzeniu jawnym nie będącym rozprawą (można wyłączyć jawność na zasadach ogólnych);
  • sąd nie przeprowadza postępowania dowodowego, wyjątkowo, jedynie dla wyjaśnienia czy nie zachodzą przeszkody do zawarcia ugody i uznania jej za dopuszczalną;
  • z posiedzenia w każdym wypadku spisuje się protokół:
  • gdy zawarto ugodę jej osnowę wciąga się do protokołu,
  • brak zawarcia ugody sąd stwierdza w protokole.

Skutki postępowania pojednawczego:

  • niedopuszczalności postępowania pojednawczego = sąd odrzuci wniosek,
  • ugoda podlega
    kontroli sądu
    tak jak ugoda zawarta w toku postępowania sądowego.
    • Ugoda dopuszczalna = sąd nie wydaje żadnego orzeczenia, dopuszczalność wyraża się poprzez wciągniecie osnowy do protokołu i podpisanie (są też odmienne opinie),
    • Ugoda niedopuszczalna, bo jest:
      • niezgodna z prawem (nowe kryterium, weszło w życie 5 lutego 2005 r.)
      • zasadami współżycia społecznego,
      • zmierza do obejścia prawa,

      = postanowienie + zażalenie (postanowienie kończące sprawę).

  • Orzeczeniem tylko w 2 przypadkach:
    • gdy ugoda jest niedopuszczalna
    • gdy przeciwnik wzywającego zażąda zwrotu kosztów wywołanych próbą ugodową

    = postanowienia + zażalenie (kończące postępowanie);

  • postępowanie pojednawcze może zakończyć się także stwierdzeniem sadu wpisanym do protokołu, ze do zawarcia ugody nie doszło, jeżeli ugoda nie zostanie zawarta lub jeżeli na posiedzenie nie stawi się bez usprawiedliwienia choćby jedna ze stron

Koszty:

  • wniosek o zawezwanie = opłata stała 40 zł

  • Ugoda = koszty wzajemnie się znoszą (chyba, że strony postanowią inaczej)

  • Ponosi wnioskodawcę – jeżeli się nie stawi;

  • Ponosi przeciwnik - jeżeli nie stawił się bez usprawiedliwienia, a wnioskodawca w procesie złoży wniosek o zwrot kosztów procesu oraz kosztów post. pojedn.

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl

DORĘCZENIA MIĘDZY PEŁNOMOCNIKAMI

Zakładanie i rejestracja spółek + Obsługa księgowa + Obsługa prawna

www.matysiak-kancelaria.pl


 

Zob. Kodeks Postępowania Cywilnego

Doręczanie odpisów pism bezpośrednio m. pełnomocnikami stron (bez pośrednictwa sądu) jest szczególnym sposobem doręczania, mającym na celu przyspieszenie postępowania, zwłaszcza w sprawach gospodarczych.

Dopuszczalne wyłącznie w toku sprawy.

Tj. od momentu doręczenia pozwu pozwanemu, do uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie.

Nie można = przy doręczaniu pierwszych pism w sprawie (pozew).

Zas. doręczeń m. pełnomocnikami w postępowaniu zwykłym
– art. 132 § 1 kpc

  • fakultatywnie
  • tylko adwokaci i radcowie (nie dot. innych pełnomocników np. rzeczników patentowych)
  • przedmiotem doręczeń bezpośrednich mogą być odpisy pism procesowych kierowanych do sadu
  • doręczenie musi nastąpić za potwierdzeniem odbioru i oznaczeniem daty.

Zas. doręczeń m. pełnomocnikami w postępowaniu gospodarczym – art. 497 [1] kpc

  • obligatoryjnie,
  • oblig. dot. wyłącznie strony reprezentowanej przez prof. pełnomocnika (adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa).
  • do pisma procesowego wniesionego do sądu strona dołącza dowód doręczenia pisma drugiej stronie albo dowód wysłania go przesyłką poleconą
  • pisma, do których nie dołączono dowodu doręczenia albo dowodu wysłania przesyłką poleconą, podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcia braku.
  • wyłączenia = nie dot. pozwu wzajemnego, apelacji, skargi kasacyjnej, zażalenia, sprzeciwu i zarzutów, wniosku o zabezpieczenie powództwa i skargi o wznowienie postępowania, które to strona jest obowiązana złożyć w sądzie wraz z odpisami dla strony przeciwnej.

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl

ZARZUTY OD NAKAZU ZAPŁATY W POSTĘPOWANIU NAKAZOWYM

Zarzuty od NZ = szczególna forma obrony pozwanego, w razie wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Sąd właściwy, termin, wpis.

  • pismo zawierające zarzuty wnosi się do sądu który wydał NZ;
  • zarzuty należy wnieść w terminie 2 tygodni od doręczenia pozwanemu NZ wraz z pozwem;
  • od zarzutów pobiera się ¾ część wpisu stosunkowego (od pozwanego)

Treść

  • czy NZ zaskarżany jest w całości czy w części (w części niezaskarżonej nakaz się uprawomocnia);
  • Zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, + pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu, + wszystkie okoliczności faktyczne + dowody na ich potwierdzenie;
  • Późniejsze powołanie zarzutów tylko, gdy wykaże, że nie mógł z nich skorzystać wcześniej lub że potrzeba ich powołania wynikła później;
  • powództwo wzajemne jest niedopuszczalne;
  • Potrącenie = tylko gdy wierzytelności przedstawione do potrącenia będą udowodnione takimi samymi dokumentami, jakie mogą stanowić podstawę wydania NZ (tj. wskazanymi w art. 485 KPC).

Forma zarzutów:

  • pismo procesowe (art.126 KPC);
  • jeżeli pozew był na urzędowym formularzu, to zarzuty też powinny być wniesione w tej formie.

Postępowanie na skutek wniesienia zarzutów.

  • Sąd odrzuca zarzuty wniesione po terminie, nieopłacone
    lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zarzuty, których braków pozwany nie usunął w terminie.
  • Zarzuty ok. = przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie ich powodowi.
  • Po rozprawie wyrok, w którym NZ:
    • w całości lub w części utrzymuje w mocy,
    • uchyla i orzeka o żądaniu pozwu,
    • postanowieniem uchyla + odrzuca
      pozew lub postępowanie umarza.
  • Cofnięcie zarzutów = sąd jeżeli nie uznaje cofnięcie za niedopuszczalne orzeka postanowieniem, że nakaz pozostaje w mocy. (wówczas koszty jak przy cofnięciu pozwu - art. 203 §3).

Nakaz zapłaty przeciwko któremu w całości lub w części nie wniesiono skutecznie zarzutów, ma skutki prawomocnego wyroku.


 

ZAPIS NA SĄD POLUBOWNY

Zapis na sąd polubowny = przedprocesowa umowa stron przekazująca spór do rozstrzygnięcia sądowi polubownemu. Jest podstawa kompetencji sądu polubownego.

Przedmiot = Strony mogą poddać pod rozstrzygnięcie sądu polubownego spory o prawa majątkowe lub spory o prawa niemajątkowe – mogące być przedmiotem ugody sądowej, z wyjątkiem spraw o alimenty.

Forma zapisu:

  • na piśmie – może być w odrębnej umowie, bądź w formie
    klauzuli arbitrażowej.
  • także za pomocą środków porozumiewania się na odległość, które pozwalają utrwalić treść;
  • może być zamieszczony w umowie spółki (statucie)– w zakresie sporów ze stosunku spółki wiąże wtedy spółkę i jej wspólników;
  • zapis na sąd polubowny może obejmować spory z zakresu prawa pracy jednakże może być sporządzony tylko po powstaniu sporu!!!;

Treść

  • należy wskazać przedmiot sporu lub stosunek prawny, z którego spór wyniknął lub może wyniknąć. Nie można obejmować klauzulą wszelkich przyszłych ewentualnych sporów bez określenia stosunku prawnego, z którego mogłyby wyniknąć.
  • Postanowienia fakultatywne = np. liczby arbitrów, sposobu ich powoływania).
  • Bezskuteczne są postanowienia naruszające zasadę równości stron, w szczególności uprawniające tylko jedną stronę do wytoczenia powództwa przed sądem polubownym.
  • może wskazywać stały sąd polubowny. Jeżeli strony nie postanowiły inaczej, wiąże je regulamin stałego sądu polubownego obowiązujący w dacie zawarcia zapisu na sąd polubowny.

Utrata mocy zapisu:

  • wyznaczony w zapisie arbiter odmawia pełnienia funkcji lub gdy pełnieni funkcji stanie się niemożliwe, chyba że strony postanowiły inaczej;
  • wskazany w zapisie sąd polubowny nie przyjął sprawy do rozpoznania lub gdy rozpoznanie sprawy w ramach tego sądu okazało się niemożliwe.

Skutki sporządzenia zapisu:

  1. Wniesienie spr. do sądu = sąd odrzuca pozew (wniosek w nieprocesie) na zarzut zapisu
    na sąd polubowny podniesiony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy (negatywna przesłanka procesowa o charakterze względnym).
    Nie nastąpi jednak odrzucenie pozwu gdy zapis na sąd polubowny jest nieważny, bezskuteczny, niewykonalny albo utracił moc, jak również wtedy, gdy sąd polubowny orzekł o swej niewłaściwości.
  2. Przed sądem polskim może być skutecznie podniesiony zarzut zapisu na zagraniczny sad polubowny. Wniesienie sprawy do sądu nie stanowi przeszkody do rozpoznania sprawy przez sąd polubowny także, gdy miejsce postępowania przed sądem polubownym znajduje się poza granicami RP lub nie jest oznaczone.
  3. Zapis na sąd polubowny nie wyklucza zabezpieczenia przez sąd powszechny roszczenia dochodzonego przed sądem polubownym


 

Zakładanie i rejestracja spółek + Obsługa księgowa + Obsługa prawna

www.matysiak-kancelaria.pl


 

Zob. Kodeks Postępowania Cywilnego


 

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl

REFORMATIONIS IN PEIUS

Zakładanie i rejestracja spółek + Obsługa księgowa + Obsługa prawna

www.matysiak-kancelaria.pl

refirmaionis in peius = Sąd nie może uchylić lub zmienić wyroku na niekorzyść strony wnoszącej apelację, chyba że strona przeciwna również wniosła apelację.(nawet gdy zachodzi nieważność postępowania).

Zakaz pogarszania położenia skarżącego orzeczenie, jeżeli druga strona nie wniosła środka odwoławczego.

Zaskarżenie orzeczenia przez obie strony = nie ma zakazu (nie jest możliwe rozstrzygnięcie korzystne dla obu stron).

Naruszenie zakazu =

Nie stanowi naruszenia zakazu = zmiana podstawy pr. zaskarżonego wyroku z bardziej korzystnego na mniej korzystny dla skarżącego, gdy sąd II oddala jego apelację.

Zakaz stosuje się również w wypadku skarżenia przez prokuratora lub organizację społeczną.

Zakaz nie obowiązuje:

  • przy wznowieniu postępowania,
  • w spr., w których sąd orzeka z urzędu,
  • postanowień o charakterze czysto procesowym,
  • postanowień z art. 350 KPC (sprostowanie),

Zakaz reformationis in peius nie oznacza zakazu wnoszenia dowodów uzupełniających w toku postępowania przed sądem II, jeśli są one konieczne dla wyjaśnienia okoliczności spornych między stronami.

Sąd apelacyjny, biorąc pod uwagę nawet nieważność postępowania, nie może uchylić wyroku na niekorzyść strony wnoszącej apelację, jeżeli strona przeciwna nie wniosła apelacji.

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl

ZABEZPIECZENIE DOWODÓW

Sąd może zabezpieczyć dowód bądź na wniosek (przed wszczęciem postępowania) bądź z urzędu (w toku postępowania) w sytuacji:

  • gdy zachodzi obawa, że przeprowadzenie dowodu stanie się niewykonalne (świadek śmiertelnie chory) albo zbyt utrudnione (świadek wraca do odległego kraju)
  • albo gdy z innych przyczyn zachodzi potrzeba stwierdzenia istniejącego stanu rzeczy (np. w odniesieniu do robót budowlanych),

Wniosek o zabezpieczenie dowodu składa się:

  • w sądzie właściwym do rozpoznania sprawy
  • bądź w SR, w którego okręgu dowód ma być przeprowadzony – jeżeli postępowanie nie zostało jeszcze wszczęte lub zachodzi wypadek niecierpiący zwłoki

W razie, gdy postępowanie już się toczy, Sąd orzekający może zlecić zabezpieczenie dowodu sądowi wezwanemu

Wniosek o zabezpieczenie dowodu powinien zawierać:

  • oznaczenie wnioskodawcy i przeciwnika oraz innych osób zainteresowanych,
  • wskazanie faktów oraz dowodów
  • przyczyny uzasadniające potrzebę zabezpieczenia dowodu.

Wniosek rozpoznaje się na posiedzeniu z udziałem wnioskodawcy i przeciwnika.

Zabezpieczenie dowodu może być dopuszczone bez wezwania przeciwnika tylko w wypadkach niecierpiących zwłoki.

Uwzględnienia wniosku = sąd wydaje postanowienie o dopuszczeniu dowodu.

Nieuwzględnienie wniosku = postanowienie o odmowie zabezpieczenia dowodu, które jako niekończące postępowania w sprawie nie podlega zaskarżeniu (art. 394 k.p.c.).

Na termin przeprowadzenia dowodu sąd wzywa zainteresowanych, przy czym w wypadkach nie cierpiących zwłoki przeprowadzenie dowodu może być rozpoczęte nawet przed doręczeniem wezwania przeciwnikowi.

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl

PRZESŁANKI WYDANIA WYROKU ZAOCZNEGO

Zakładanie i rejestracja spółek + Obsługa księgowa + Obsługa prawna

www.matysiak-kancelaria.pl


 

Zob. Kodeks Postępowania Cywilnego

(339-3431)

Wobec bezczynności pozwanego, sąd wyda wyrok zaoczny, jeżeli spełnione są przesłanki pozytywne i nie zachodzą przesłanki negatywne.

Przesłanki pozytywne – bezczynność pozwanego polegająca na:

  1. niestawiennictwie na rozprawie; gdy w sposób właściwy zostało pozwanemu doręczone zawiadomienie o terminie rozprawy; wyrok zaoczny nie może być wydany gdy stawi się choćby jeden ze współuczestników koniecznych bądź jednolitych albo interwenient uboczny, który po stronie pozwanej przystąpił do procesu,
  2. trwałym braku udziału w rozprawie mimo stawiennictwa na niej; gdy pozwany lub jego pełnomocnik nie wdaje się w spór co do istoty sprawy, nie zabiera w ogóle głosu, nie składa wniosków ani oświadczeń. Istnieje spór w doktrynie, czy podjęcie wyłącznie czynności przygotowawczych jak żądanie odroczenia rozprawy, udzielenie pełnomocnictwa czy zobowiązanie powoda do sprecyzowania żądań - oznacza udział w rozprawie, większość przedstawicieli doktryny jest przeciwna, nie wystarcza też zgłoszenie wniosku o przypozwanie, wniosków dotyczących właściwości sądu, wyłączenia sędziego, udział pozwanego w postępowaniu zabezpieczającym czy dotyczącym zabezpieczenia dowodów. Jeżeli jednak pozwany niereprezentowany przez adwokata (radcę prawnego, rzecznika patentowego), mimo stawiennictwa odmówi zabrania stanowiska co do roszczenia powoda, sąd może wydać wyrok zaoczny dopiero po uprzednim pouczeniu pozwanego o treści art. 221 i 339 § 1 (art. 5). Artykuł 339 § 1 nie sankcjonuje bierności pozwanego, polegającej tylko na odmowie ustosunkowania się co do twierdzeń powoda o okolicznościach faktycznych
  3. Bezczynność może także polegać, ale tylko w postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych, na niezłożeniu odpowiedzi na pozew ( art. 47918 § 2).

Przesłanki negatywne – okoliczności wyłączające możliwość wydania wyroku zaocznego:

  1. zgłoszenie przez pozwanego żądania przeprowadzenia rozprawy w swej nieobecności,
  2. uprzednie złożenie przez niego pisemnych lub ustnych wyjaśnień.

Możliwość wydania wyroku zaocznego jest wyłączona w sprawach małżeńskich oraz w sprawach między rodzicami i dziećmi. Oznacza to, że zawsze w tego rodzaju sprawach sąd musi przeprowadzić postępowanie dowodowe, niezależnie od istnienia lub braku uzasadnionych wątpliwości co do zgodności z prawdziwym stanem sprawy okoliczności faktycznych przytoczonych przez powoda.

Cechy wyroku zaocznego:

  • Wydając wyrok zaoczny
    sąd nie przeprowadza postępowania dowodowego – podstawą faktyczną wyroku zaocznego są twierdzenia powoda przytoczone w pozwie lub w pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed rozprawą, chyba że budzą one uzasadnione wątpliwości albo zostały przytoczone w celu obejścia prawa.
  • Wyrok zaoczny zapada po przeprowadzeniu rozprawy, ale może zapaść na posiedzeniu niejawnym jeżeli: 1. w ciągu dwóch tygodni od rozprawy sąd otrzyma dowód doręczenia pozwanemu wezwania na rozprawę; 2. w sprawach gospodarczych – jeżeli pozwany nie złoży odpowiedzi na pozew. Wyrok zaoczny wydany na posiedzeniu niejawnym wiąże od chwili podpisania sentencji.
  • Sąd nadaje wyrokowi zaocznemu rygor natychmiastowej wykonalności z urzędu. W razie wniesienia przez pozwanego sprzeciwu, sąd na jego wniosek zawiesza ten rygor, gdy wyrok został wydany z naruszeniem przepisów o dopuszczalności jego wydania albo pozwany uprawdopodobni, że jego niestawiennictwo było niezawinione, a przedstawione okoliczności wywołują wątpliwości co do zasadności wyroku.
  • Sąd uzasadnia wyrok zaoczny tylko jeżeli powództwo zostało oddalone w całości lub w części, a powód zażądał uzasadnienia w ciągu tygodnia od doręczenia mu wyroku, albo gdy powód, który żądania takiego nie zgłosił, wniósł apelację w przepisanym terminie.
  • Sad doręcza wyrok zaoczny obu stronom z pouczeniem o przysługujących im środkach zaskarżenia (apelacji, która przysługuje powodowi i sprzeciwie, który przysługuje pozwanemu – w terminie 1 tygodnia od dnia doręczenia wyroku zaocznego).
  • Wyrok zaoczny nie może zapaść w postępowaniu apelacyjnym, kasacyjnym, ze skargi o wznowienie postępowania, w postępowaniu nieprocesowym, nakazowym i upominawczym.

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl

WYROK CZĘŚCIOWY I WSTĘPNY

Zakładanie i rejestracja spółek + Obsługa księgowa + Obsługa prawna

www.matysiak-kancelaria.pl


 

Zob. Kodeks Postępowania Cywilnego

Wyrok częściowy = Wyjątek od zasady, że wyrok rozstrzyga o całości żądania, a przy kumulacji roszczeń o wszystkich roszczeniach.

Wydawany gdy wyjaśniona została:

  • część żądania
    (np. wielkość szkody została w pewnym zakresie stwierdzona w sposób niewątpliwy, a w części wymaga postępowania dowodowego);
  • niektóre z żądań pozwu.

Dopuszczalność, cechy:

  • Można wydać w I i II instancji.
  • Nie można w kasacji.
  • z urzędu bądź na wniosek. Na odmowę wydania nie ma zażalenia.
  • Nie jest wyrokiem kończącym postępowanie w sprawie, = sąd nie rozstrzyga w nim o kosztach.
  • Jest wyrokiem samoistnym tzn. przysługują od niego właściwe środki odwoławcze w terminach liczonych indywidualnie dla każdego wyroku częściowego.
  • Uchylenie wyroku częściowego i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania powoduje, że postępowanie w całości toczy się niepodzielnie. Można ponownie wydać wyrok częściowy.
  • Podlega egzekucji i korzysta z powagi rzeczy osądzonej.
  • W nieprocesie = wydaje się częściowe postanowienia merytoryczne.

Wyrokiem częściowym jest także wyrok rozstrzygający o całości żądań pozwu głównego lub wzajemnego. Bo wytoczenie powództwa wzajemnego = konieczność rozstrzygnięcia w jednym postępowaniu o wzajemnych żądaniach stron.

Wyrok wstępny = rozstrzyga tylko o zasadności roszczenia lecz nie o jego wysokości.

Wyrok wstępny ma charakter prejudycjalny, czyli przesądzający o istnieniu dochodzonego roszczenia.

Dopuszczalność, cechy:

  • Dopuszczalny w procesach o: świadczenie, ustalenie, ukształtowanie
  • Nie może być wydany, gdy sporna jest tylko zasada, nie ma zaś sporu o wysokość żądania.
  • Można w I i II instancji.
  • Wartością przedmiotu zaskarżenia wyroku wstępnego = wartość przedmiotu sporu (SN).

Po wydaniu wyroku wstępnego:

  • Sąd zarządza dalszą rozprawę, bądź jej odroczenie.
  • Wyrok co do wysokości żądania (2) - dopiero po uprawomocnieniu się wyroku wstępnego (1).
  • Wyrok co do wysokości żądania (2) = wyrok końcowy + rozstrzygnięcie o kosztach.

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl

WPŁYW WYROKU KARNEGO NA WYROK CYWILNY

Zakładanie i rejestracja spółek + Obsługa księgowa + Obsługa prawna

www.matysiak-kancelaria.pl


 

Zob. Kodeks Postępowania Cywilnego

  • Art. 11. Prawomocny wyrok karny skazujący wiąże sąd w postępowaniu cywilnym.
  • Jednakże osoba, która nie była oskarżona, może powoływać się na wszelkie okoliczności wyłączające lub ograniczające jej odpowiedzialność cywilną.

3.1.    Moc wiążąca prawomocnych skazujących wyroków karnych

Art. 11 KPC jest wyrazem dążenia ustawodawcy do wyeliminowania sprzeczności między rozstrzygnięciami sądu karnego i cywilnego.

Wpływ postępowania karnego na cywilne jest różny w zależności od tego, czy postępowanie karne:

  1. zakończyło się przed wszczęciem postępowania cywilnego,
  2. prowadzone jest równolegle z postępowaniem cywilnym,
  3. zostało wszczęte po zakończeniu postępowania cywilnego.

A.    Zakończenie post. karnego przed wszczęciem cywilnego

Wyrok prawomocny i skazujący wydany w karnym ma moc wiążącą (prejudycjalną) w postępowaniu cywilnym.

Mocy takiej nie będzie miało orzeczenie niebędące wyrokiem (np. postanowienie).

Sąd cywilny nie jest związany wyrokiem uniewinniającym.

Wyrok uniewinniający = dowód z dokumentu urzędowego

Sąd cywilny związany jest tylko ustaleniami co do popełnienia przestępstwa. Oznacza to, że w postępowaniu cywilnym pozwany nie może bronić się zarzutem, że nie popełnił przestępstwa, za które wcześniej został skazany prawomocnym wyrokiem karnym. Związanie dotyczy, ustalonych w sentencji wyroku, znamion przestępstwa, a także okoliczności jego popełnienia co do czasu, miejsca, poczytalności sprawcy itp.

Zagadnienie przyczynienia się poszkodowanego do powstania szkody stanowi domenę sądu cywilnego (art. 362 KC). Badanie okoliczności, czy poszkodowany przyczynił się do powstania szkody, nie może więc być wyłączone spod kognicji tego sądu. Sąd cywilny, dokonując własnych w tym zakresie ustaleń, może dojść do ocen mniej korzystnych od tych, które stanowiły podstawę wyroku karnego.

Związanie ustaleniami winy:

  1. prawomocny wyrok skazujący za przestępstwo nieumyślne nie wyłącza w świetle art. 11 KPC możliwości ustalenia w postępowaniu cywilnym, że sprawca działał umyślnie,
  2. prawomocne skazanie za przestępstwo umyślne wyłącza w świetle art. 11 KPC możliwość ustalenia, że sprawca działał nieumyślnie.

Istotą związania sądu cywilnego ustaleniami wyroku karnego skazującego polega na wyłączeniu możliwości ustalenia w postępowaniu cywilnym, że prawomocny wyrok karny skazujący jest wadliwy. Tymczasem ustalenie przez sąd cywilny, że skazany nie popełnił przestępstwa z winy umyślnej, gdyż działał nieumyślnie, pozwalałoby na wniosek, że wydany przez sąd karny wyrok jest wadliwy i że ukarano sprawcę zbyt surowo.

Do takiego wniosku nie prowadzi ustalenie sądu cywilnego, że sprawca przestępstwa nieumyślnego działał umyślnie. Obowiązująca bowiem w postępowaniu karnym zasada in dubio pro reo może doprowadzić nie tylko do przypisania oskarżonemu o przestępstwo umyślne winy nieumyślnej, ale nawet do uniewinnienia go, a w takiej sytuacji sąd cywilny, wolny od związania wyrażonego w art. 11 KPC, może czynić własne ustalenia zarówno co do faktu popełnienia przestępstwa, jak i rodzaju winy sprawcy.

B.    Prowadzenie postępowania karnego równolegle z postępowaniem cywilnym

Jeżeli postępowanie karne i cywilne prowadzone jest równolegle, sąd cywilny - po rozważeniu wszystkich okoliczności sprawy - może na podstawie art. 177 § 1 pkt 4 KPC zawiesić postępowanie cywilne.

Jeżeli postępowanie karne nie jest rozpoczęte, a jego rozpoczęcie zależy od wniosku strony, sąd wyznaczy termin do wszczęcia postępowania karnego, a w innych przypadkach może zwrócić się do właściwego organu. Zawieszenie postępowania może trwać aż do prawomocnego zakończenia postępowania karnego, sąd może jednak i wcześniej podjąć zawieszone postępowanie.

C.    Wszczęcie post. karnego po zakończeniu postępowania cywilnego

Prawomocny wyrok skazujący wydany w postępowaniu karnym wszczętym po zakończeniu postępowania cywilnego będzie stanowił podstawę wznowienia postępowania cywilnego z przyczyn restytucyjnych (art. 403 § 2 KPC). Jeżeli wyrok w sprawie cywilnej został oparty na prawomocnym skazującym wyroku karnym, następnie uchylonym wskutek wznowienia postępowania lub uwzględnienia skargi kasacyjnej, żądanie wznowienia postępowania cywilnego będzie także usprawiedliwione (art. 403 § 1 pkt 1 KPC).

3.2.    Okoliczności wyłączające prejudycjalność prawomocnych skazujących wyroków karnych

W stosunku do osoby, która jest stroną w procesie cywilnym, ale nie była oskarżona w procesie karnym, zasada związania ustaleniami wyroku karnego nie ma zastosowania. Z reguły dotyczyć to będzie osób ponoszących odpowiedzialność z tytułu ryzyka lub za cudze czyny. Osoby te, nie będąc oskarżonymi w procesie karnym, nie miały wpływu na jego przebieg i ostateczny wynik, mogą więc w postępowaniu cywilnym powoływać się na okoliczności wyłączające ich odpowiedzialność cywilną, choćby okoliczności te przeczyły ustaleniom sądu karnego (art. 11 zd. 2 KPC).

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl

WNIOSEK DOWODOWY

Zakładanie i rejestracja spółek + Obsługa księgowa + Obsługa prawna

www.matysiak-kancelaria.pl


 

Zob. Kodeks Postępowania Cywilnego

Warunki wniosku:

  • pismo procesowe winno czynić zadość ogólnym warunkom (art. 126 kpc)
  • wniosek powinien zwierać
    określenie rodzaju środka dowodowego oraz sprecyzowanie okoliczności na jaką dowód jest powoływany (faktów podlegających stwierdzeniu);
  • może być złożony również ustnie do protokołu;
  • może zawierać wniosek o zabezpieczenie dowodu;
  • wnioski dowodowe w postępowaniu uproszczonym - na urzędowych formularzach (art. 5052 kpc)
  • brak opłat;

Przesłanki i charakter dopuszczenia dowodu

  • przedmiotem dowodu mogą być tylko fakty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy art. 227;
  • sąd w drodze niezaskarżalnego postanowienia, na rozprawie (za wyj. postanowienia dopuszczającego dowód z opinii biegłego art. 279 kpc) dopuszcza lub pomija (oddala wnioski) dowody zgłaszane przez strony (art. 217 § 2 kpc );

Sąd oddala wnioski dowodowe jeżeli:

  • dot. okoliczności dostatecznie już wyjaśnionych; dostateczne wyjaśnienie ma miejsce gdy okoliczności nie budzą wątpliwości sądu;
  • strona powołuje dowody jedynie dla zwłoki – gdy jednoznaczne jest, że powoływane dowody nie mogą wyjaśnić spornych okoliczności istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy albo powołanych na okoliczności już dostatecznie wyjaśnionych.

Braki wniosku dowodowego = mimo braku przepisu określającego wymagania wniosku dowodowego – zobowiązać stronę do uzupełniła w zakresie umożliwiającym wydanie postanowienia dowodowego – pod rygorem oddalenia wniosku dowodowego. (trzeba wskazać fakty podlegające stwierdzeniu i środek dowodowy).

Sąd może dopuścić z urzędu dowód niewskazany przez stronę.

Terminy składania wniosków dowodowych

  • w I instancji = do zamknięcia rozprawy,
  • w II instancji = tylko jeśli nie mogła ich powołać w I albo gdy potrzeba ich powołania wynikła później,
  • w postęp.kasacyjnym = składanie wniosków dowodowych jest niedopuszczalne
  • Prekluzja dowodowa = w postęp. gospodarczym = wszystkie dowody winny być powołane w pozwie bądź w odpowiedzi na pozew pod rygorem utraty prawa ich powoływania w toku postępowania, chyba że ich powołanie nie było możliwe albo potrzeba ich powołania wynikła później. W takim przypadku dalsze twierdzenia i dowody na ich poparcie powinny być powołane w terminie dwutygodniowym od dnia, w którym powołanie ich stało się możliwe lub powstała potrzeba ich powołania.
  • przewodniczący może stronę reprezentowaną przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego zobowiązać do złożenia w wyznaczonym terminie pisma przygotowawczego, w którym strona jest zobowiązana do powołania wszystkich twierdzeń, zarzutów i wniosków dowodowych pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku dalszego postępowania (art.207§3kpc).

Właściwość sądu i uprawnieni do złożenia wniosku

  • celem przytaczania dowodów jest uzasadnienie przez stronę jej twierdzeń i wniosków jak i odparcie wniosków i twierdzeń strony przeciwnej;
  • przedmiotem dowodu są fakty mające dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie;
  • dowód sąd dopuszcza na wniosek lub z urzędu;
  • wniosek składa się do sądu właściwego dla danej sprawy albo w którym sprawa już się toczy;
  • wniosek może złożyć strona, jej pełnomocnik, interwenient uboczny, prokurator, organizacja społeczna, inspektor pracy, rzecznik praw obywatelskich, rzecznik konsumentów;

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl