czwartek

POJĘCIE SPRAWY GOSPODARCZEJ

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa księgowa + obsługa prawna

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

ODRĘBNOŚCI POSTĘPOWANIA W SPRAWACH GOSPODARCZYCH(4791
k.p.c.)

Sprawa gospodarcza = muszą łącznie zaistnieć 3 przesłanki:

  • sprawa wynika ze stosunków cywilnoprawnych (kryterium przedmiotowe),
  • stosunek cywilnoprawny powstał między przedsiębiorcami
    (kryterium podmiotowe) – nie dot. rolników.
  • sporny stosunek cywilny pozostaje/pozostawał w zakresie prowadzonej przez strony działalności gospodarczej (kryterium funkcjonalne).

Utrata przymiotu przedsiębiorcy w okresie późniejszym nie ma znaczenia.

Sprawami gospodarczymi są także sprawy:

  • ze stosunku spółki oraz dot. odpowiedzialność członków organów spółek kapitałowych,
  • p-ko przedsiębiorcom o zaniechanie naruszania środowiska i przywrócenie do stanu poprzedniego lub naprawienie szkody z tym związanej oraz zakazanie lub ograniczenie działalności zagrażającej środowisku,
  • należące do właściwości sądów na podstawie przepisów o ochronie konkurencji, prawa energetycznego, prawa telekomunikacyjnego, prawa pocztowego oraz przepisów o transporcie kolejowym,
  • p-ko przedsiębiorcom o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.

Postępowania odrębne = (np. nakazowe czy uproszczone) znajdą zastosowanie jeżeli nie są sprzeczne z postęp. gospod.

Właściwość sądów = powyżej 100.000 zł + zwalczanie nieuczciwej konkurencji = SO. Reszta = SR.

Zakaz przekształceń przedmiotowych i podmiotowych

W toku postępowania nie można występować z nowymi roszczeniami
zamiast lub obok dotychczasowych (jednakże w razie zmiany okoliczności powód może żądać, zamiast pierwotnego przedmiotu sporu, jego wartości lub innego przedmiotu, a w sprawach o świadczenie powtarzające się może nadto rozszerzyć żądanie pozwu o świadczenia za dalsze okresy).

Nadto wyłączone jest stosowanie przepisów dotyczących przekształceń podmiotowych. W przypadku braku pełnej legitymacji czynnej lub biernej sąd od razu oddali powództwo.

Skutki niezachowania wymogów pism procesowych:

Strona bez adwokata = Pisma wszczynające są zwracane bez wzywania do uzupełnienia lub poprawienia + wskazanie braków + pouczenie o skutkach ponownego wniesienia.

Strona z adwokatem = zwrot bez wskazania braków, bez pouczeniu oraz o możliwości ponownego wniesienia pisma.

Braki innego niż wszczynające pisma = zwrot bez wzywania do uzupełnienia lub poprawienia, a tak wniesiony sprzeciw od wyroku zaocznego, zarzuty od nakazu zapłaty i sprzeciw od nakazu zapłaty są odrzucane.

Doręczanie odpisów pism procesowych

Pisma procesowe składane w toku sprawy przez stronę reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, powinny być doręczane wraz z załącznikami bezpośrednio stronie przeciwnej. Do pisma kierowanego do sądu należy wówczas dołączyć dowód doręczenia pisma przeciwnikowi albo dowód nadania go przesyłką poleconą. Brak dowodu doręczenia = zwrot bez wzywania do usunięcia tego braku.

Pisma, które nie podlegają obowiązkowi doręczenia stronie przeciwnej (apelacja, skarga kasacyjna, zażalenie, sprzeciw od wyroku zaocznego, sprzeciw od nakazu zapłaty, zarzuty od nakazu zapłaty, wniosek o zabezpieczenie powództwa i skarga o wznowienie postępowania) = składa się w sądzie z odpisami dla strony przeciwnej.

Prekluzja dowodowa

Powód – wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie w pozwie. + załączyć do pozwu odpis wezwania przeciwnika do dobrowolnego spełnienia świadczenia lub odpis pisma reklamacyjnego, odpisy pism świadczących o próbie ugodowego załatwienia sprawy.

Pozwany – w sprawach, w których nie wydano nakazu zapłaty, jest obowiązany wnieść odpowiedź na pozew w terminie 2-tygodniowym od doręczenia mu pozwu. W odpowiedzi (a także w zarzutach lub sprzeciwie od nakazu zapłaty, jeżeli nakaz był wydany w sprawie) pozwany winien podać wszystkie twierdzenia, zarzuty i dowody na ich poparcie. Odpowiedź na pozew złożona po terminie, podlega zwrotowi.

Jedynie w sytuacji, gdy strona wykaże, że ich powołanie nie było możliwe lub potrzeba powołania wynikła później – strona może powołać dalsze twierdzenia i dowody w terminie 2-tygodniowym od dnia, kiedy powołanie stało się możliwe lub wynikła potrzeba ich powołania.

Powództwo wzajemne = niedopuszczalne,

Potrącenie = do potrącenia w toku postępowania mogą być przedstawione tylko wierzytelności udowodnione dokumentami (art. 47914 § 4 k.p.c.).

Dowód z przesłuchania stron sąd może dopuścić jedynie na wniosek.

Uznanie za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia tylko wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są wynikiem niedozwolonych praktyk ograniczających konkurencję lub samodzielność przedsiębiorców, albo gdy wymaga tego ochrona produkcji należytej jakości.

Uznanie za niedopuszczalną ugody = tylko wtedy, gdy jej treść jest niezgodna z prawem lub sprzeczna z zas. współżycia społ. albo zmierza do obejścia prawa, a także wtedy, gdy wymaga tego ochrona środowiska lub ochrona produkcji należytej jakości.

Rozpoznanie sprawy

Sąd powinien dążyć do wydania wyroku w sprawie w terminie 3 m-cy od daty złożenia pozwu, a sprawy o zawarcie, zmianę i rozwiązanie umowy oraz o ustalenie jej treści powinny być rozpatrywane w pierwszej kolejności.

Wyrok na posiedzeniu niejawnym:

  • pozwany uznał powództwo,
  • pozwany nie złożył odp. na pozew,
  • po złożeniu przez strony pism i dokumentów procesowych, w tym również po wniesieniu zarzutów albo sprzeciwu od nakazu zapłaty albo sprzeciwu od wyroku zaocznego, sąd uzna że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne.

Wydanie wyroku na niejawnym jest niedopuszczalne = jeżeli strona w pierwszym piśmie procesowym złożyła wniosek o przeprowadzenie rozprawy, chyba, że pozwany uznał powództwo.

W spr. gospodarczych nie stosuje się m.in. przepisów:

  • udzielaniu stronom wyjaśnień i pouczeń,
  • niektórych przepisów o zawieszeniu postępowania (m.in. na zgodny wniosek stron)
  • uchyleniu nakazu zapłaty w razie niemożności jego doręczenia pozwanemu

Wznowienie postępowania = nie można żądać po upływie 2 lat od uprawomocnienia się wyroku, chyba że strona była pozbawiona możliwości działania lub nie była należycie reprezentowana. (normalnie 5 lat)

Wyrok tytułem zabezpieczenia = wykonalny bez nadawania klauzuli wykonalności – dot. to wyroków w spr. o roszczenia pieniężne albo świadczenia innych rzeczy zamiennych.

Postępowanie w szczególnych rodzajach spr. gospod.:

  • z zakresu ochrony konkurencji
  • o uznanie postanowień wzorca umownego za niedozwolone
  • z zakresu regulacji energetyki
  • z zakresu regulacji telekomunikacji i poczty
  • z zakresu transportu kolejowego

Sądem właściwym w tym sprawach jest SO w Warszawie – sąd ochrony konkurencji i konsumentów.

Cechą charakterystyczną jest to, że sąd rozpoznaje tu odwołania od dec. administracyjnych oraz zażalenia na postanowienia org. administracji wydane w trybie KPA.

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl