czwartek

SPOSOBY ZABEZPIECZENIA ROSZCZEŃ PIENIĘŻNYCH

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa księgowa + obsługa prawna

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

  1. zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub prawa majątkowego

Zabezpieczenie nie może obejmować rzeczy, wierzytelności i praw, co do których egzekucja jest wyłączona. Jako jedyny podlega wykonaniu przez komornika sądowego, wobec czego postanowienie o udzieleniu zabezpieczenie w powyższy sposób powinno być zaopatrzone w klauzulę wykonalności. Do wykonania powyższego zabezpieczenia stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji.

Zajęcie skutkuje więc m.in. tym, że rozporządzenie ruchomością (czy prawem) dokonane po zajęciu nie ma wpływu na dalszy bieg postępowania. W przypadku zajęcia pieniędzy lub wierzytelności, z której następuje jakaś wypłata (np. wynagrodzeni za pracę) lub też w razie sprzedaży zajętej ruchomości, wierzytelności czy prawa – uzyskane środki pieniężne umieszczane są na oprocentowanym rachunku depozytowym sądu.

  1. hipoteka przymusowa.

Możliwe jedynie w odniesieniu do nieruchomości posiadających urządzoną KW. Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia w tej formie zaopatrzone we wzmiankę o wykonalności stanowi podstawę do dokonania wpisu hipoteki, przy czym wpis następuje na wniosek uprawnionego.

  1. zakaz zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej KW lub której KW zaginęła lub uległa zniszczeniu.

Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia w tej formie (wraz ze wzmianką o wykonalności) podlega złożeniu do zbioru dokumentów prowadzonych dla nieruchomości.

  1. obciążenie statku albo statku w budowie hipoteką morską

Hipoteka morska jest ograniczonym prawem rzeczowym przysługującym na statku wpisanym do rejestru okrętowego. Uregulowana jest przepisami Kodeksu morskiego. Do jej wpisania niezbędny jest stosowny wpis do rejestru okrętowego (prowadzonego przez właściwą izbę morską). Stosuje się do niej przepisy o hipotece, z uwzględnieniem odmienności wynikających z Kodeksu morskiego. Podstawą wpisu jest postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia wraz ze wzmianką o wykonalności.

  1. Zakaz zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia w tej formie (wraz ze wzmianką o wykonalności) stanowi podstawę do dokonania wpisu wzmianki o zakazie do KW prowadzonej dla danego prawa spółdzielczego. Postanowienie doręczane jest też spółdzielni, która w przypadku podjęcia czynności umożliwiających zbycie prawa pomimo zakazu, ponosi wobec uprawnionego odpowiedzialność odszkodowawczą.

  1. ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego albo zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub jego częścią albo częścią gospodarstwa rolnego obowiązanego

Celem tego sposoby zabezpieczenia jest zapewnienie środków na zaspokojenie uprawnionego z dochodów uzyskiwanych z przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego. Nadwyżka z osiąganych dochodów (po pokryciu wydatków związanych z wykonywaniem zarządu oraz należności wskazanych w art. 940 k.p.c.) jest wpłacana na rachunek depozytowy sądu. Niekiedy ta nadwyżka może być przekazywana na rzecz uprawnionego (za zgodą obowiązanego lub w sprawach alimentacyjnych, gdzie celem zabezpieczenia jest zaspokojenie uprawnionego), co jednak zawsze wymaga stosownego postanowienia sądu.

Do wykonywania tego zabezpieczenia stosuje się odpowiednio przepisy o zarządzie w toku egzekucji z nieruchomościami, z pewnymi nieznacznymi odmiennościami (zarządcę ustanawia sąd udzielający zabezpieczenie; zarządcą nie może być obowiązany; postanowienie o ustanowieniu zarządcy jest podstawą wprowadzenia go w zarząd).

Skutkiem ustanowienia zarządu jest nieważność czynności prawnych dokonanych przez obowiązanego po ustanowieniu zarządu i dotyczących majątku objętego zarządem (art. 7525).

Przy sprawach alimentacyjnych dodatkowo:

  1. zobowiązanie obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo lub okresowo określonej sumy pieniężnej.

Dozwolone jedynie w sprawach o alimenty.

  1. zobowiązanie obowiązanego do wyłożenia odpowiedniej sumy na koszty utrzymania matki

Dopuszczalne w razie zabezpieczania jeszcze przed urodzeniem dziecka przyszłych roszczeń alimentacyjnych związanych z ustaleniem ojcostwa.

Powyższe sposoby zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych mają charakter szczególny, gdyż zmierzają de facto do zaspokojenia roszczenia.

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl