czwartek

ZWOLNIENIE Z KOSZTÓW SĄDOWYCH

Zakładanie i rejestracja spółek + Obsługa księgowa + Obsługa prawna

www.matysiak-kancelaria.pl

Odstępstwo od zas. odpłatności wymiaru sprawiedliwości.

Uprawniona os. fiz. = oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. + oświadczenie (na formularzu) obejmujące dane o stanie rodzinnym, majątku i dochodach.

Uprawniona os. pr. = jeżeli wykazała, że nie ma dostatecznych środków + bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie wpływów i wydatków, spis składników majątkowych.

Braki formalne strony= przewodniczący wzywa + 7 dni pod rygorem zwrotu.

Braki formalne pełnomocnika = przewodniczący zwraca wniosek bez wezwania.

Termin = wniosek można złożyć do prawomocnego zakończenia sprawy.

Gdzie = do sądu właściwego lub do SR miejsca zamieszkania.

Złożony po raz pierwszy w postęp. apelacyjnym lub kasacyjnym sąd może przekazać sądowi I instancji.

Ponowny wniosek o zwolnienie = oparty na tych samych okolicznościach, podlega odrzuceniu. Na odrzucenie nie ma zażalenia.

Dopuszczalność i zakres zwolnienia:

  • Strona zwolniona w całości z mocy ustawy = nie uiszcza opłat sądowych i nie ponosi wydatków, które obciążają tymczasowo Skarb Państwa.
  • Strona zwolniona w całości przez sąd = uiszcza opłatę podstawową, od wszystkich pism podlegających opłacie.
  • Sąd może zwolnić stronę od kosztów sądowych także w części, jeżeli strona jest w stanie ponieść tylko część tych kosztów. Częściowe zwolnienie od tych kosztów może polegać na zwolnieniu od poniesienia albo ułamkowej lub procentowej ich części, albo określonej ich kwoty, albo niektórych opłat lub wydatków. Może też polegać na przyznaniu zwolnienia co do pewnej części roszczenia lub co do niektórych roszczeń dochodzonych łącznie; roszczenia te lub ich części sąd oznacza w postanowieniu o przyznaniu częściowego zwolnienia od kosztów sądowych. Strona częściowo zwolniona od kosztów sądowych obowiązana jest uiścić opłaty oraz ponieść wydatki w takiej wysokości, jaka nie jest objęta zwolnieniem przyznanym przez sąd.

    ("Zwalnia powoda od ponoszenia ¼ części kosztów sądowych, "zwalnia powoda od kosztów sądowych ponad kwotę 3000 zł", "zwalnia powoda od wpisu sądowego od pozwu").

  • Zwolnienie od kosztów sądowych nie zwalnia strony od obowiązku zwrotu kosztów procesu przeciwnikowi.
  • Sąd może odmówić zwolnienia od kosztów sądowych stronie w razie oczywistej bezzasadności dochodzonego roszczenia lub obrony praw.
  • Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych skutkuje zawieszeniem obowiązku uiszczenia kosztów od chwili zgłoszenia wniosku i wygasa z chwilą wezwania do uiszczenia kosztów (SN V CSK 158/06), śmierci osoby, której je przyznano lub uprawomocnienia się postanowienia o cofnięciu zwolnienia (gdy okoliczności na podstawie, których je przyznano nie istniały lub przesłały istnieć)
  • zwolnienie dotyczy sprawy, w której je przyznano, przy czym rozciąga się na postępowanie egzekucyjne i ze skargi o wznowienie postępowania (OSN z 1937r.),
  • zwolnienie przyznane przy wniesieniu powództwa głównego obejmuje też postępowanie z powództwa wzajemnego (OSN z 1960r.)
  • w przypadku prawomocnego oddalenia wniosku, każdy ponowny wniosek winien być merytorycznie rozpatrzony i oddalony gdy sąd nie stwierdzi zmian okoliczności faktycznych względem poprzedniego wniosku (OSN m.in. z 1937r.)
  • dopuszczalne jest złożenie wniosku do właściwego jw. sądu w przedmiocie zwolnienia od kosztów strony czynności notarialnej, która nie jest w stanie ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny kosztów wynagrodzenia notariusza. Sąd bada wówczas oprócz przesłanek zwolnienia wg przepisów ogólnych o zwolnieniu z kosztów także zaistnienie potrzeby dokonania czynności notarialnej; Sąd zwalniając z ww. kosztów wyznacza notariusza i określa dokładnie czynność, którą ma dokonać oraz przyznaje wypłacane przez Skarb Państwa wynagrodzenie notariusza;

Wygaśnięcie: śmierć strony

Cofnięcie = jeżeli okazało się, że okoliczności, na podstawie których je przyznano, nie istniały lub przestały istnieć.

Osobę, która ponownie zgłosiła wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, świadomie podając nieprawdziwe okoliczności o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania, sąd, odrzucając wniosek, skazuje na grzywnę w wysokości do 2.000 złotych.

Postanowienie o przyznaniu i cofnięciu zwolnienia może być wydane na posiedzeniu niejawnym. Na postanowienie sądu pierwszej instancji odmawiające zwolnienia od kosztów sądowych lub na postanowienie cofające to zwolnienie stronie przysługuje zażalenie.


 

Art. 111. § 1. Nie mają obowiązku uiszczenia kosztów sądowych:

    1)    strona dochodząca ustalenia ojcostwa i roszczeń z tym związanych;

    2)    strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych;

    4)    prokurator;

    5)    kurator, wyznaczony przez sąd orzekający lub opiekuńczy dla danej spr.;

    6)    strona, zwolniona od kosztów sądowych;

    7)    strona wnosząca o uznanie postanowień umownych za niedozwolone.

§ 2. Za kuratora wydatki ponosi tymczasowo strona, dla której kurator został ustanowiony, a gdyby to nie było możliwe - strona, która spowodowała ustanowienie kuratora.

W pozostałych wypadkach za strony zwolnione od kosztów sądowych wydatki ponosi tymczasowo Skarb Państwa.

Art. 113. § 1.  Zwolnienia od kosztów sądowych domagać się może osoba fizyczna, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść ich bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Oświadczenie powinno obejmować dokładne dane o stanie rodzinnym, majątku i dochodach.

Art. 121.  Zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata lub radcy prawnego nie zwalnia strony od obowiązku zwrotu kosztów przeciwnikowi.

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl