czwartek

ZAWIESZENIE POSTĘPOWANIA

ZAWIESZENIE EGZ. Z URZĘDU

1.
wierzyciel lub dłużnik nie ma zdolności procesowej ani przedstawiciela ustawowego

Na wniosek wierzyciela, a w wypadku gdy egzekucja została wszczęta z urzędu bez takiego wniosku, sąd ustanowi dla dłużnika niemającego zdolności procesowej kuratora na czas do ustanowienia przedstawiciela ustawowego.

Ustanowienie kuratora dla dłużnika może mieć miejsce jedynie, gdy utrata zdolności procesowej nastąpiła po wydaniu tytułu egz. lub klauzuli wykonalności

2.
w razie śmierci wierzyciela lub dłużnika.

Postępowanie podejmuje się z udziałem spadkobierców zmarłego. Wierzyciel może z mocy art. 1025 kc wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po dłużniku zmarłym w toku egzekucji. Spadkobiercy wstępują wówczas do postępowania egzekucyjnego w miejsce dłużnika.

Jeżeli spadkobiercy dłużnika nie objęli spadku albo nie są znani, a nie ma kuratora spadku, sąd na wniosek wierzyciela ustanowi dla nich kuratora.

Postępowania nie zawiesza się w wypadku śmierci dłużnika, którego tytuł wykonawczy obliguje do osobistego działania lub zaniechania. Postępowanie powinno być wówczas umorzone.

Organ egzekucyjny powinien wysłuchać strony przed zawieszeniem postępowania.

Podjęcie postępowania zawieszonego z urzędu

1. po wskazaniu przez wierzyciela spadkobierców dłużnika lub po zgłoszeniu się kuratora spadku albo po ustanowieniu kuratora spadku;

2. w wypadku śmierci wierzyciela postępowanie może zostać podjęte po zgłoszeniu swojego udziału do sprawy jego spadkobierców (jeżeli spadkobiercy nie zgłoszą się albo nie będą popierać egzekucji w ciągu roku, postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone z mocy samego prawa).

ZAWIESZENIE EGZ.NA WNIOSEK - OBLIGATORYJNIE

  1. wniosek wierzyciela w każdym czasie, bez uzasadnienia.

Podjęcie nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy i nie później niż przed upływem 1 roku (po roku umarza się)

  1. Na wniosek dłużnika, jeżeli:

a)
sąd uchylił natychmiastową wykonalność tytułu lub wstrzymał jego wykonanie albo dłużnik złożył zabezpieczenie konieczne według orzeczenia sądowego do zwolnienia go od egzekucji.

    b) jeżeli w toku egzekucji prowadzonej na podstawie europejskiego tytułu egzekucyjnego, dłużnik przedstawił zaświadczenie o utracie lub ograniczeniu wykonalności, z którego wynika, że wykonanie tytułu zostało tymczasowo zawieszone lub uzależnione od złożenia przez wierzyciela zabezpieczenia, które dotychczas nie zostało wpłacone.

ZAWIESZENIE EGZ. NA WNIOSEK - FAKULTATYWNE

1) jeżeli złożono skargę na czynności komornika lub zażalenie na postanowienie sądu.

Zawieszenie postępowania sąd może uzależnić od złożenia przez dłużnika zabezpieczenia.

- jeżeli dłużnik zabezpieczy spełnienie swego obowiązku, sąd może uchylić dokonane czynności egzekucyjne, z wyjątkiem zajęcia.

- sąd może odmówić zawieszenia postępowania albo już zawieszone postępowanie podjąć na nowo, jeżeli wierzyciel zabezpieczy naprawienie szkody, jaka wskutek dalszego postępowania może wyniknąć dla dłużnika.

2) jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, komornika może zawiesić egzekucję z pozostałej części na wniosek dłużnika (oczywiście jeśli podzieli jego zdanie).


 

Zawieszenie egzekucji (z urzędu lub na wniosek) w związku z ogłoszeniem upadłości

Sędzia-komisarz, na wniosek lub z urzędu, po ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu, może zawiesić postępowania zabezpieczające albo egzekucje prowadzone przeciwko upadłemu, co do należności nie objętych z mocy prawa układem. Zawieszenie to nie może trwać dłużej niż 3 miesiące (art. 141 ust. 1 pr. upadł. i napr.)

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl