czwartek

STWIERDZENIE NABYCIA SPADKU

Zakładanie i rejestracja spółek + Obsługa księgowa + Obsługa prawna

www.matysiak-kancelaria.pl


 

Zob. Kodeks Postępowania Cywilnego

Cel = ustalenie kręgu spadkobierców.

Na wniosek osoby mającej interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku.

Z urzędu tylko gdy w toku postępowania o dział spadku, jeżeli okaże się, że postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku jeszcze się nie toczyło.

Interes prawny mają: spadkobiercy, zapisobiercy, uprawnieni do zachowku, wierzycieli spadkodawcy lub spadkobiercy, osoby mające ze zmarłym wspólne prawa lub obowiązki, nabywca spadku lub udziału w nim, wykonawca testamentu, kurator spadku.

Właściwość sądu

Rzeczowa = SR.

Miejscowa = wedle kolejności:

  1. ostatnie m. zam. spadkodawcy,
  2. miejsce, gdzie znajduje się majątek spadkowy (jeżeli nie można ustalić w Polsce ostatniego m. zam.)
  3. SR dla m.st. Warszawy

Treść wniosku

Wymogi pozwu + jako uczestnicy powinny być wskazane wszystkie osoby zainteresowane w sprawie (a więc najczęściej inni spadkobiercy) + dokładne oznaczenie spadkodawcy (poprzez wskazanie co najmniej imienia i nazwiska, daty śmierci oraz ostatniego m. zam.) + żądanie stwierdzenia nabycia spadku po zmarłym + wykazanie interesu pr. w uzyskaniu stwierdzenia nabycia spadku.

Załączniki:

  • odpis aktu zgonu spadkodawcy
  • odpisy aktów stanu cywilnego spadkobierców: akty urodzenia dzieci, akty małżeństwa zmarłego i jego córek
  • inne dowody uzasadniające twierdzenie, że dana osoba jest spadkobiercą: np. testament (który będzie otworzony w odrębnym postępowaniu), postanowienie o otwarciu testamentu, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po dziecku zmarłego (które nie dożyło otwarcia spadku)
  • dokumenty uzasadniające interes prawny wnioskodawcy

Termin na złożenie wniosku = brak (może być złożony w każdym czasie) jednakże postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku nie może zapaść przed upływem 6 m-cy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy spadkobiercy złożyli oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

*** Adwokat ***

Postępowanie

Sąd wydaje postanowienie po przeprowadzeniu rozprawy, na która wzywa wnioskodawcę oraz spadkobierców.

Na niejawnym tylko oddalenie wniosku gdy brak interesu pr.

Sąd z urzędu bada = kto jest spadkobiercą (bada fakt istnienia testamentu, czy w skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne). Nie jest więc związany wnioskiem co do spadkobierców zmarłego – może orzec, że spadek nabyły inne osoby niż te wskazane we wniosku. Za dowód braku innych spadkobierców może być przyjęte zapewnienie spadkowe dokonane przez zgłaszającego się spadkobiercę.

W przypadku, gdy takiego zapewnienia nie ma (np. nie są w ogóle znani spadkobiercy zmarłego), albo zapewnienie i inne dowody okażą się niewystarczające, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku może zapaść dopiero po wezwaniu spadkobierców przez ogłoszenie.

W toku postępowania sąd nie bada, czy istnieje majątek spadkowy i co wchodzi w jego skład, za wyjątkiem badania, czy w skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne.

Postępowanie kończy się wydaniem orzeczenia, w którym sąd wskazuje osoby spadkobierców oraz udziały, w jakich nabyli spadek.

W postanowieniu nie wskazuje się w jaki nabyto spadek – czy wprost, czy z dobrodziejstwem inwentarza.

Na postanowienie przysługuje apelacja. Od postanowienia wydanego na skutek wniesienia apelacji przysługuje skarga kasacyjna.

Ponadto postanowienie może zostać zmienione na skutek złożenia wniosku o zmianę lub uchylenie stwierdzenia nabycia spadku. Wniosek taki można złożyć, jeżeli wnioskodawca dysponuje dowodem, że spadek nabyła w całości lub w części inna osoba niż wskazana w pierwotnym postanowieniu. W związku z tym nie przysługuje żądanie wznowienia postępowania.

Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku może tez zostać uchylone z urzędu, jeżeli dotyczyło ono osoby uznanej za zmarłą lub osoby, której zgon stwierdzono postanowieniem sądu, a postanowieniu o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu zostało uchylone.

Prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku stwarza domniemanie, że osoba w nim wskazana jest spadkobiercą zmarłego. Na podstawie takiego postanowienia może ona wykazać swoje następstwo prawne po zmarłym i dokonać np. wpisu swojego prawa własności w księgach wieczystych.

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl