czwartek

WŁAŚCIWOŚĆ OGÓLNA SĄDU

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa księgowa + obsługa prawna

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl


 

Zob. Kodeks Postępowania Cywilnego

Właściwość sądu = pozytywna przesłanka procesowa

Art. 15. § 1. Sąd właściwy w chwili wniesienia pozwu pozostaje właściwy aż do ukończenia postępowania, choćby podstawy właściwości zmieniły się w toku spr..

Rodzaje właściwości sądu:

  1. Rzeczowa (SR rozpoznają wszystkie spr. z wyjątkiem zastrzeżonych dla SO)
  2. Miejscowa
    1. Ogólna (miejsce zam. pozwanego, wnioskodawcy)
    2. szczególna
      1. przemienna
      2. wyłączna
  3. Funkcjonalna

Właściwość miejscową określa zakres kompetencji sądów tego samego rzędu. Określenia, który z sądów właściwych rzeczowo jest uprawniony do rozpoznania konkretnej sprawy.

2 rodzaje właściwości miejscowej - ogólną i szczególną, a w ramach tej ostatniej - przemienną i wyłączną.

  • Podstawę określenia właściwości ogólnej stanowi miejsce zamieszkania pozwanego (wnioskodawcy), które określa się według art. 25 i nast. KC

    W postępowaniu procesowym – (art. 27 § 1 KPC), powództwo wytacza się przed sąd I instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania.
    W postępowaniu nieprocesowym, jeżeli właściwość miejscowa nie została oznaczona w przepisie szczególnym, właściwy jest sąd miejsca zamieszkania wnioskodawcy, a w braku miejsca zamieszkania - sąd miejsca jego pobytu.

    Do postępowania z urzędu właściwy jest sąd miejsca, w okręgu którego nastąpiło zdarzenie będące podstawą wszczęcia postępowania (art. 508 KPC).

  • Właściwość miejscową w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa określa art. 29 KPC, stanowiąc, że powództwo przeciwko Skarbowi Państwa wytacza się według siedziby państwowej jednostki organizacyjnej, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie. Jednakże w sprawach, w których zastępstwo SP wykonuje z mocy ustawy Prokuratoria Generalna SP, powództwo wytacza się według siedziby jej oddziału, w którego obszarze działania ma siedzibę jednostka organizacyjna, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie.
  • Artykuł 30 KPC określa właściwość ogólną sądów w sprawach przeciwko wszystkim - poza Skarbem Państwa - osobom prawnym, a więc również i tym, których działalność obejmuje teren całego kraju. Przeciwko takim podmiotom powództwo wytacza się według miejsca ich siedziby.

    W odniesieniu do osób prawnych (innych podmiotów) działających na obszarze całego kraju przepis szczególny może określić właściwość miejscową odmiennie niż w art. 30 KPC Przykładem jest art. 9 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej, stanowiący, że powództwo o roszczenia wynikające z umów ubezpieczenia można wytoczyć albo według przepisów o właściwości ogólnej albo przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby ubezpieczającego, ubezpieczonego, uposażonego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia.

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl