czwartek

WSZCZĘCIE EGZEKUCJI Z RUCHOMOŚCI

Zakładanie i rejestracja spółek + Obsługa księgowa + Obsługa prawna

www.matysiak-kancelaria.pl


 

Zob. Kodeks Postępowania Cywilnego

Właściwość komornika

- komornik tego sądu, w którego okręgu znajdują się ruchomości, chyba że wierzyciel wybrał innego komornika. Komornik, który wszczął egzekucję z niektórych ruchomości dłużnika, jest właściwy do przeprowadzenia egzekucji z pozostałych ruchomości dłużnika, chociażby znajdowały się w okręgu innego sądu.

Warunki wniosku

  • wniosek może być złożony bądź na piśmie, bądź ustnie do protokołu (art. 760 §1 KPC).
  • wskazanie świadczenia, które ma być spełnione
  • wskazanie sposobu egzekucji – tu: egzekucja z ruchomości
  • do wniosku należy dołączyć tytuł wykonawczy

    Wierzyciel może żądać:

  • aby zajęcie nastąpiło w jego obecności;
  • aby zajęte ruchomości oddać pod dozór wierzyciela lub innej osoby

    - doręczenia odpisu protokołu zajęcia ruchomości.

    Ruchomości podlegające zajęciu

    Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie. Jednakże w razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dopuszczalne jest zajęcie ruchomości na zasadach przewidzianych w przepisach o egzekucji administracyjnej.

    Możliwa jest egzekucja z ułamkowej części ruchomości.

    Przebieg postępowania

    Komornik dokonuje zajęcia przez wpisanie ruchomości do protokołu zajęcia. Odpis zajęcia należy doręczyć dłużnikowi i współwłaścicielom zajętej ruchomości. Dłużnik powinien przy zajęciu, a jeżeli jest nieobecny- niezwłocznie po otrzymaniu protokołu zajęcia wymienić komornikowi znajdujące się w jego władaniu ruchomości, do których osobom trzecim przysługuje prawo żądania zwolnienia ich od egzekucji, ze wskazaniem adresów tych osób. Komornik zawiadomi te osoby.

    Skutek zajęcie = rozporządzenie ruchomością dokonane po zajęciu nie ma wpływu na dalszy bieg postępowania, a postępowanie egzekucyjne z zajętej ruchomości może być prowadzone również przeciwko nabywcy.

    - wierzyciel może żądać aby zajęcie nastąpiło w jego obecności.

    - z zajętych pieniędzy komornik zaspokoi wierzyciela, a jeżeli nie wystarczają na zaspokojenie wszystkich wierzycieli złoży je na rachunek depozytowy sądu w celu podziału.

    - jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, komornik oznacza wartość zajętych ruchomości i umieszcza ją w protokole zajęcia.

    - jeżeli komornik uzna, że w celu oszacowania należy wezwać biegłego, albo jeżeli wierzyciel lub dłużnik podnoszą w skardze zarzuty na oszacowanie, oszacowania dokonuje biegły przy samym zajęciu, a gdyby to nie było możliwe, w terminie późniejszym, aż do dnia licytacji.

    - na każdej zajętej ruchomości komornik umieści znak ujawniający na zewnątrz jej zajęcie, a jeżeli to nie jest możliwe, ujawni je w inny sposób.

    - zajęte ruchomości komornik pozostawi we władaniu osoby, u której je zajął. Jednakże z ważnych przyczyn komornik może w każdym stanie postępowania oddać zajęte ruchomości pod dozór innej osobie, nie wyłączając wierzyciela.

    -zgodnie z art.864§1 KPC sprzedaż zajętych ruchomości nie może nastąpić wcześniej niż siódmego dnia od daty zajęcia.

    Sprzedaż zajętych ruchomości może nastąpić bezpośrednio po zajęciu, jeżeli:

    • ruchomości ulegają łatwo zepsuciu albo sprawowanie nad nimi dozoru lub przechowanie powodowałoby nadmierne koszty;
    • zajęto żywy inwentarz, a dłużnik odmówił zgody na przyjęcie go pod dozór.

    Komornik może sprzedać z wolnej ręki ruchomości niewymienione powyżej, jeżeli dłużnik wyraził na to zgodę i określił minimalną ceną zbycia.

    Sprzedaż nie może nastąpić wcześniej niż po czternastu dniach od dnia oszacowania. Sprzedaż może nastąpić tylko wtedy, gdy wierzyciele wyrazili na to zgodę.

    Zgodnie z art.865 KPC zajęte ruchomości nieużywane, stanowiące przedmiot obrotu handlowego, komornik na wniosek strony może sprzedać przedsiębiorcy prowadzącemu obrót takimi ruchomościami po cenach hurtowych a gdy takie ceny nie zostaną udokumentowane, po cenach o 25% niższych od wartości szacunkowej ruchomości.

    Zajęte ruchomości, niesprzedane według przepisów poprzedzających, komornik sprzedaje w drodze licytacji publicznej.

    Cena wywoławcza w pierwszym terminie - ¾ sumy oszacowania, w drugim terminie ½ sumy oszacowania.

    Jeśli pierwsza licytacja nie dojdzie do skutku, wierzyciel może w terminie dwóch tygodni zażądać drugiej licytacji bądź przejąć na własność za cenę nie niższą od ceny wywołania.

    W przypadku, gdy przejmujący na własność wierzyciel jest jedynym wierzycielem egzekwującym, lub gdy cena nabycia wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli egzekwujących i kosztów egzekucji, nabywca może zaliczyć swoją egzekwowaną wierzytelność na poczet ceny nabycia.

    Jeśli druga licytacja okazała się nieskuteczna i wierzyciel nie przejął na własność ruchomości komornik umorzy postępowanie co do niesprzedanych ruchomości.

    Nabywca staje się właścicielem rzeczy bez obciążeń. Nabywcy nie przysługuje roszczenie z tytułu rękojmi za wady rzeczy.

    Przepisy dotyczące egzekucji z ruchomości stosuje się odpowiednio do egzekucji ze zwierząt, jeżeli nie jest to sprzeczne z przepisami dotyczącymi ochrony zwierząt.

    Linki sponsorowane

    *** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

    *** BIURO RACHUNKOWE ***

    *** DORADCA PODATKOWY ***
    Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

    ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

    tel. (061) 86-888-05

    www.ksiegowa-poznan.pl