czwartek

PRZESŁANKI WYDANIA WYROKU ZAOCZNEGO

Zakładanie i rejestracja spółek + Obsługa księgowa + Obsługa prawna

www.matysiak-kancelaria.pl


 

Zob. Kodeks Postępowania Cywilnego

(339-3431)

Wobec bezczynności pozwanego, sąd wyda wyrok zaoczny, jeżeli spełnione są przesłanki pozytywne i nie zachodzą przesłanki negatywne.

Przesłanki pozytywne – bezczynność pozwanego polegająca na:

  1. niestawiennictwie na rozprawie; gdy w sposób właściwy zostało pozwanemu doręczone zawiadomienie o terminie rozprawy; wyrok zaoczny nie może być wydany gdy stawi się choćby jeden ze współuczestników koniecznych bądź jednolitych albo interwenient uboczny, który po stronie pozwanej przystąpił do procesu,
  2. trwałym braku udziału w rozprawie mimo stawiennictwa na niej; gdy pozwany lub jego pełnomocnik nie wdaje się w spór co do istoty sprawy, nie zabiera w ogóle głosu, nie składa wniosków ani oświadczeń. Istnieje spór w doktrynie, czy podjęcie wyłącznie czynności przygotowawczych jak żądanie odroczenia rozprawy, udzielenie pełnomocnictwa czy zobowiązanie powoda do sprecyzowania żądań - oznacza udział w rozprawie, większość przedstawicieli doktryny jest przeciwna, nie wystarcza też zgłoszenie wniosku o przypozwanie, wniosków dotyczących właściwości sądu, wyłączenia sędziego, udział pozwanego w postępowaniu zabezpieczającym czy dotyczącym zabezpieczenia dowodów. Jeżeli jednak pozwany niereprezentowany przez adwokata (radcę prawnego, rzecznika patentowego), mimo stawiennictwa odmówi zabrania stanowiska co do roszczenia powoda, sąd może wydać wyrok zaoczny dopiero po uprzednim pouczeniu pozwanego o treści art. 221 i 339 § 1 (art. 5). Artykuł 339 § 1 nie sankcjonuje bierności pozwanego, polegającej tylko na odmowie ustosunkowania się co do twierdzeń powoda o okolicznościach faktycznych
  3. Bezczynność może także polegać, ale tylko w postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych, na niezłożeniu odpowiedzi na pozew ( art. 47918 § 2).

Przesłanki negatywne – okoliczności wyłączające możliwość wydania wyroku zaocznego:

  1. zgłoszenie przez pozwanego żądania przeprowadzenia rozprawy w swej nieobecności,
  2. uprzednie złożenie przez niego pisemnych lub ustnych wyjaśnień.

Możliwość wydania wyroku zaocznego jest wyłączona w sprawach małżeńskich oraz w sprawach między rodzicami i dziećmi. Oznacza to, że zawsze w tego rodzaju sprawach sąd musi przeprowadzić postępowanie dowodowe, niezależnie od istnienia lub braku uzasadnionych wątpliwości co do zgodności z prawdziwym stanem sprawy okoliczności faktycznych przytoczonych przez powoda.

Cechy wyroku zaocznego:

  • Wydając wyrok zaoczny
    sąd nie przeprowadza postępowania dowodowego – podstawą faktyczną wyroku zaocznego są twierdzenia powoda przytoczone w pozwie lub w pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed rozprawą, chyba że budzą one uzasadnione wątpliwości albo zostały przytoczone w celu obejścia prawa.
  • Wyrok zaoczny zapada po przeprowadzeniu rozprawy, ale może zapaść na posiedzeniu niejawnym jeżeli: 1. w ciągu dwóch tygodni od rozprawy sąd otrzyma dowód doręczenia pozwanemu wezwania na rozprawę; 2. w sprawach gospodarczych – jeżeli pozwany nie złoży odpowiedzi na pozew. Wyrok zaoczny wydany na posiedzeniu niejawnym wiąże od chwili podpisania sentencji.
  • Sąd nadaje wyrokowi zaocznemu rygor natychmiastowej wykonalności z urzędu. W razie wniesienia przez pozwanego sprzeciwu, sąd na jego wniosek zawiesza ten rygor, gdy wyrok został wydany z naruszeniem przepisów o dopuszczalności jego wydania albo pozwany uprawdopodobni, że jego niestawiennictwo było niezawinione, a przedstawione okoliczności wywołują wątpliwości co do zasadności wyroku.
  • Sąd uzasadnia wyrok zaoczny tylko jeżeli powództwo zostało oddalone w całości lub w części, a powód zażądał uzasadnienia w ciągu tygodnia od doręczenia mu wyroku, albo gdy powód, który żądania takiego nie zgłosił, wniósł apelację w przepisanym terminie.
  • Sad doręcza wyrok zaoczny obu stronom z pouczeniem o przysługujących im środkach zaskarżenia (apelacji, która przysługuje powodowi i sprzeciwie, który przysługuje pozwanemu – w terminie 1 tygodnia od dnia doręczenia wyroku zaocznego).
  • Wyrok zaoczny nie może zapaść w postępowaniu apelacyjnym, kasacyjnym, ze skargi o wznowienie postępowania, w postępowaniu nieprocesowym, nakazowym i upominawczym.

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl