czwartek

UZUPEŁNIENIE WYROKU

Zakładanie i rejestracja spółek + Obsługa księgowa + Obsługa prawna

www.matysiak-kancelaria.pl


 

Zob. Kodeks Postępowania Cywilnego

tylko na wniosek –nigdy z urzędu

Uzupełnienie wyroku może nastąpić, gdy sąd:

  1. nie orzekł o całości żądania zgłoszonego w pozwie (np, co do części żądania sąd nie zamieścił w wyroku żadnego rozstrzygnięcia, w szczególności nie oddalił powództwa albo mimo zachodzących podstaw do przyznania stronie zwrotu kosztów od przeciwnika sąd nie zamieścił w wyroku orzeczenia w tym przedmiocie)
  2. nie orzekł o natychmiastowej wykonalności wyroku mimo, iż istniały ku temu przesłanki,
  3. nie zamieścił w wyroku dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy winien był zamieścić z urzędu (np. orzeczenie w wyroku rozwodowym albo orzekającym separację, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia (w przypadku orzekania o winie), a także o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem małżonków)

Uzupełnienie wyroku może nastąpić tylko na wniosek strony zgłoszony w terminie 2 tygodnia od ogłoszenia wyroku, a gdy doręczenie wyroku następuje z urzędu od daty doręczenia. Wniosek spóźniony jest odrzucany, niezasadny zaś oddalany.

Forma:

  • wyrokiem
  • Postanowienie tylko gdy uzupełnienie dot. wyłącznie:
    • kosztów,
    • natychmiastowej wykonalności,
    • a także odmowa uzupełnienia wyroku (oddalenie wniosku)

Skarżenie:

  • Wyrok uzupełniający sądu I inst. skarżymy apelacją.
  • Wyrok uzupełniający sądu II inst. skarżymy skargą kasacyjną.
  • Postanowienie uzupełniające (koszty) skarżymy zażaleniem.

Jeżeli dopuszczalne jest uzupełnienie wyroku = niedopuszczalny jest środek zaskarżenia.

Jeżeli sąd w wyroku nie orzekł co do części żądania, powód nie żądał zaś uzupełnienia wyroku co do pominiętej części żądania, może wytoczyć nowe powództwo (brak wniosku o uzupełnienie powoduje uprawomocnienie się niekompletnego wyroku). Natomiast w przypadku niezasądzenia kosztów procesu albo nie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności, strona po bezskutecznym upływie terminu do złożenia wniosku o uzupełnienie wyroku traci możność uzyskania zasądzenia kosztów i nadania rygoru.

Wniosek o uzupełnienie może zgłosić: strona, interwenient uboczny, prokurator, organizacja społeczna, inspektor pracy i rzecznik konsumentów jeżeli przystąpili do toczącego się postępowania.

Wniosek o uzupełnienie może dotyczyć również wyroku częściowego, postanowień merytorycznych w nieprocesie, jak również postanowień dot. kwestii formalnych, jeżeli rozstrzygnięcia te nie są pełne, a dot. zakończenia postępowania np. umorzenia postępowania tylko w stosunku do niektórych roszczeń dochodzonych w pozwie.

Uzupełnienie nie może prowadzić do ingerencji w merytoryczną treść rozstrzygnięcia.

Podstawą uzupełnienia wyroku jest pominięcie roszczenia odsetkowego od zasądzonej kwoty należności głównej. Zasądzenie kosztów procesu w wysokości niższej od żądanej nie stanowi podstawy do żądania uzupełnienia wyroku.

Linki sponsorowane

*** KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH ***

*** BIURO RACHUNKOWE ***

*** DORADCA PODATKOWY ***
Zakładanie spółek + Obsługa księgowa

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

www.ksiegowa-poznan.pl